Co to jest Q&A – co warto o tym wiedzieć?

Sprawdź, co to jest Q&A!

Rubryka zawierająca najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi coraz częściej jest częścią sklepów internetowych czy witryn. Co to jest Q&A? Czy jest potrzebna? Jeżeli tak, jak ją dobrze przygotować?

Co to jest Q&A i korzyści z jego stworzenia

Z języka angielskiego Q&A to skrót od słów Question and Answers, czyli pytania i odpowiedzi. Często sekcja ta jest zamiennie używana z FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania.  Dzięki nim użytkownik Internetu w sposób szybki może uzyskać informację na nurtujące go pytanie. Wyszukiwarka internetowa zaczęła wspierać strony, które zawierają takie rozszerzone fragmenty. Podobne zadanie pełni sekcja How-To o charakterze poradnikowym Jak zrobić.

Tworzenie podstrony Q&A wpiera przede wszystkim użytkownika, ułatwia mu dotarcie do istotnych kwestii. W połączeniu z wartościową treścią na stronie pytania i odpowiedzi wpływają korzystnie na wyniki w wyszukiwarce internetowej. Aby sekcja była przyjazna zasadom SEO, pytania mogą zawierać frazy kluczowe, które wpłyną na widoczność witryny.

Podsumowując, to strona Q&A może mieć realny wpływ na zwiększenie ruchu na stronie, a tym samym przełoży się, na osiągniecie założeń biznesowych.

Strona Q&A oparta na realnych zapytaniach klienta przyczynia się do zmniejszenia liczby połączeń telefonicznych czy mailowych z prostymi zapytaniami, które często się powtarzają. Znacznie zaoszczędza to czas, który możemy wykorzystać w innym celu.

Napisz dobre Q&A

Jak napisać dobre Q&A? Czy to bułka z masłem? Jeżeli omawiamy sklep internetowy, to współpraca z działem obsługi klienta może dostarczyć niezwykle cennych informacji dotyczących napisania zakładki Q&A.  Dla użytkownika strona powinna być czytelna i przejrzysta. Najczęściej jest zbudowana w formie rozwijanych zakładek, co ułatwia dotarcie do pytań i odpowiedzi, które interesują internautę. Q&A może posiadać spis pytań na samym początku strony. Zapytanie najlepiej formułować w 1 osobie liczby pojedynczej np. czy otrzymam powiadomienie o realizacji zamówienia?

Konstrukcja pytań pod wymogi SEO zobowiązuje to zawarcia fraz kluczowych. Mogą być to również zapytania, jakie użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę oraz te, z którymi spotyka się na co dzień dział obsługi klienta.

Przygotowanie odpowiedzi

Napisanie odpowiedzi w sekcji wzbudza wątpliwości o ich długość. Z pewnością powinna konkretnie i prostym językiem wyczerpać zagadnienie. Nie jest to wpis blogowy dlatego i zwięźlej tym lepiej. Język odpowiedzi powinien być czytelny dla potencjalnego klienta, nie powinien zawierać słów trudnych do zrozumienia, typowo branżowych.

Optymalizacja strony pod zasady SEO stawia wymagania również przy tworzeniu sekcji Q&A. Hierarchia nagłówków, poprawność ortograficzna i interpunkcyjna raczej nie wymaga przypomnienia. Pytania, jak i odpowiedzi muszą zostać stworzone samodzielnie, nie mogą być powielone z innych stron. Unikalność treści i jej użyteczność dla potencjalnego klienta to sedno zagadnienia strony Q&A.

Strona Q&A przyczynia się zatem do zbudowania relacji z potencjalnym klientem. Poczucie zrozumienia drugiej strony, rzetelna informacja i wola unikania nieporozumień buduje wizerunek eksperta.

Podsumowanie

Podsumowując, oto miejsca, gdzie można znaleźć inspirację do zapytań:

  • dział obsługi klienta,
  • zapytanie klientów kierowane droga mailową i przez media społecznościowe,
  • fora branżowe i najczęściej zadawane pytania przez klientów,
  • podglądanie działań konkurencji, nie kopiujemy treści,
  • narzędzia zewnętrzne między innymi; Google Keyword Planner, Senuto, Answerthpublic.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *