Profesjonalny copywriter – jak wybrać najlepszego?

Profesjonalny copywriter - jak go wybrać?

Współpraca ze specjalistami od marketingu internetowego nie jest dziś czymś niezwykłym. Większość treści, jaką odnajdujemy w sieci, wyszła spod cyfrowego pióra copywritera. Branża wciąż się rozwija i nieustannie pojawiają się konkurencyjne oferty współpracy. Czy profesjonalny copywriter się sprawdzi? W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze profesjonalnego copywritera do pracy nad treścią.

Czym jest copywriting i dlaczego jest tak ważny?

Copywriting to tworzenie na zlecenie treści, która buduje wizerunek w Internecie i pomaga dotrzeć z ofertą do szerokiego grona odbiorców. Ciekawy i pełny wartościowych treści blog zwiększa ilość odwiedzin witryny. Na zwiększone zasięgi wpływają również regularnie prowadzone media społecznościowe i wypozycjonowana strona www. Nic więc dziwnego, że marketing internetowy przestał być postrzegany jako branża uzupełniająca. Korzyści płynące ze współpracy z doświadczonymi copywriterami i specjalistami SEO są więc widoczne bardzo szybko.

Marketing internetowy to zdecydowanie zajęcie dla kogoś doświadczonego, kto posiada lekkie pióro i zna wszystkie zasady, jakimi rządzi się Internet. Trzeba nieustannie dbać o nowy i atrakcyjny content, tworzyć treści przyjazne dla wyszukiwarki oraz budować profesjonalny wizerunek. Osobą, która się na tym zna, jest zawodowy copywriter.

Profesjonalny copywriter – jak wybrać najlepszego do współpracy?

W sektorze marketingu internetowego dużo się dzieje – są specjaliści od treści, od promocji marki, od pozycjonowania, od tekstu…

Zapotrzebowanie jest duże, w związku z tym twórcy rozszerzają swoje kompetencje. Panuje spora konkurencja, można przebierać w ofertach i negocjować stawki. Warto więc przemyśleć swoje potrzeby i skonsultować współpracę z kilkoma różnymi specjalistami.

Od czego zacząć, kogo szukać i o co pytać?

Warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

Podstawowe informacje – strona WWW

Poszukaj przykładowych ofert w Internecie. Przejrzyj strony, dowiedz się jak najwięcej o potencjalnym usługodawcy. Po wstępnym upatrzeniu kilku kandydatów, przejrzyj dokładnie ich strony internetowe. Być może prowadzą firmowego bloga? Jest duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz tam mnóstwo przydatnych informacji. Przejrzyj kilka wpisów – łatwiej będzie Ci zadawać pytania i negocjować oferty.

Portfolio

Zarówno freelancerzy, jak i zorganizowane agencje umieszczają na swoich stronach próbki przykładowych tekstów oraz chwalą się dotychczasową współpracą ze znanymi brandami. Warto prześledzić wcześniej wykonaną pracę lub poprosić o próbną wersję tekstu, aby sprawdzić, czy styl i kompetencje copywritera nam odpowiadają.

Teksty pozycjonujące

Aby treść docierała do jak największej liczby potencjalnych odbiorców, zamieszczane teksty muszą być napisane zgodnie z technicznymi wytycznymi wyszukiwarki. Zwróć uwagę, czy copywriter oferuje usługi związane z pozycjonowaniem treści (SEO). Bez tego nawet najlepiej napisany tekst nie zostanie zauważony przez algorytmy.

Wycena

Niektórzy twórcy mają z góry ustalone stawki. Freelancerzy często podchodzą do zleceń jednorazowo. Przy długofalowej współpracy warto zapytać o indywidualną wycenę i spróbować negocjować wyjściowe stawki oraz rozszerzać zakres usług ponad samo dostarczanie contentu – niektórzy twórcy oferują audyty lub np. bezpośrednie zamieszczanie tekstów na stronie.

Transparentność i jasne zasady współpracy

Decydując się zatem na współpracę z copywriterem trzeba zwrócić uwagę na aspekt formalny. Właściwy sposób rozliczania zleceń, tworzenie treści na podstawie umowy, odpowiednie uregulowanie praw autorskich, szczegółowy zakres obowiązków i terminowość to główne kwestie, które należy omówić przed rozpoczęciem działania.

Ważne, aby treść nie tylko była profesjonalnie przygotowana i przynosiła korzyści marce, ale również aby klient był zadowolony, a współpraca przebiegała płynnie i bezkonfliktowo.

Profesjonalny copywriter – podsumowanie

Z powodu dużej liczby ofert, poszukiwania specjalisty od treści może wydawać się trudnym zadaniem. Najważniejsze, aby zwrócić uwagę na podstawowe elementy, które omówiliśmy w artykule. Znajomość najnowszych trendów SEO oraz lekkie pióro to podstawa w dotarciu do klienta. Jeśli do tego styl copywritera nam odpowiada, wówczas ostatnim kryterium pozostaje cena.

Podsumowując, jeżeli sam masz doświadczenie w marketingu online, możesz skorzystać z usług freelancera. Jeśli wolisz, aby wszystkim zajęli się profesjonaliści, sprawdź, co może zaoferować Ci dobra agencja content marketingowa. Jest duża szansa, że w sztabie doświadczonych twórców znajdzie się ktoś, kto specjalizuje się w tematyce właśnie Twojej branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *