Gdzie szukać zleceń w copywritingu dla początkujących?

W niniejszym artykule dowiesz się, gdzie początkujący copywriter może szukać zleceń! Zapraszamy do lektury!

Copywriter może być zatrudniony na pełen etat w agencji reklamowej lub działać samodzielnie jako freelancer. W tym drugim przypadku bardzo ważne jest zdobywanie zleceń, które najczęściej pochodzą od stałych klientów. Dla każdego początkującego copywritera ważną rzeczą jest wiedza na temat sposobów zdobywania treści do napisania. W niniejszym artykule dowiesz się zatem, gdzie szukać zleceń.

Początkujący copywriter – gdzie szukać zleceń?

Copywriter, pracując jako freelancer, może zdobywać zadania głównie za pośrednictwem stron i grup przeznaczonych do zamieszczania ogłoszeń. Chcąc więc odpowiedzieć na pytanie, gdzie szukać zleceń, warto poznać  trzy, najpopularniejsze miejsca, które mogą stać się dla copywritera  giełdą zleceń.

 • Platformy copywriterskie – serwisy przeznaczone specjalnie dla copywriterów. Na tego typu portalach można zarejestrować się zarówno jako wykonawca, jak i klient.
 • Portale ogłoszeniowe – strony, za których pośrednictwem możemy zamieszczać ogłoszenia, zawierające informacje na temat oferowanych przez nas usług, portfolio oraz doświadczenia.
 • Grupy w mediach społecznościowych – grupy tematyczne, skupiające grono copywriterów poszukujących zleceń.

Gdzie szukać zleceń? – Platformy copywriterskie

Platformy copywriterskie to bez wątpienia świetne rozwiązanie dla początkujących pisarzy bez doświadczenia. Aby rozpocząć zdobywanie zleceń na tego typu serwisach, należy dokonać bezpłatnej rejestracji. Kolejny krok to rezerwacja zlecenia i jego wykonanie. Następny etap to akceptacja tekstu i zdobycie punktów, których liczba przekłada się na kwotę pieniężną.

Platformy copywriterskie – plusy

 • Łatwy sposób na zdobywanie zleceń.
 • Doskonały warsztat praktyczny dla debiutujących pisarzy.

Platformy copywriterskie – minusy

 • Niskie zarobki (najczęściej stawka za 1000 zzs wynosi ok. 3 zł).
 • Utrudniony kontakt między wykonawcą a klientem.

Gdzie szukać zleceń? – Portale ogłoszeniowe

Inną alternatywą są portale ogłoszeniowe takie jak Olx, Gumtree lub Oferia. Na tego typu serwisach możemy więc zamieszczać ogłoszenia prezentujące naszą ofertę, cennik, doświadczenie oraz link do portfolio lub bloga.

Portale ogłoszeniowe – plusy

 • Możliwość dokładnego opisania swoich umiejętności oraz doświadczenia.
 • Łatwy kontakt z klientem.

Portale ogłoszeniowe – minusy

 • Trudniejszy sposób na zdobycie zleceń (nierzadko czekając na zainteresowanie ofertą, należy uzbroić się w cierpliwość).

Gdzie szukać zleceń? – Grupy w mediach społecznościowych

Copywriter może szukać zleceń również za pośrednictwem mediów społecznościowych. Popularnym serwisem jest Facebook, gdzie tam możemy znaleźć wiele prywatnych grup, skupiających grono copywriterów. Na tego typu grupach widnieją ogłoszenia zarówno od klientów poszukujących pisarzy, jak i wykonawców reklamujących swoje usługi.

Grupy w mediach społecznościowych – plusy

 • Duża liczba ogłoszeń.
 • Łatwy kontakt z klientem.

Grupy w mediach społecznościowych – minusy

 • Duża konkurencja ze względu na sporą aktywność copywriterów na grupach tematycznych.
 • Aby się wyróżnić, należy mieć doświadczenie i dobre portfolio.

Podsumowanie

Podsumowując, copywriter może zdobywać zlecenia za pośrednictwem serwisów internetowych. Wyróżniamy trzy, najpopularniejsze miejsca dla początkujących pisarzy takie jak platformy copywriterskie, portale ogłoszeniowe oraz grupy w mediach społecznościowych. Przed wyborem należy zatem rozważyć plusy i minusy każdej z opisanych opcji. Jednak jeśli zależy nam na sporej liczbie zleceń, warto wypróbować wszystkie, wyżej wymienione sposoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *